ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazownictwa w Bóbrce położone jest na terenie czynnej do dziś kopalni naftowej. Na rozległym terenie muzeum znajdują się interesujące ekspozycje dotyczące górnictwa naftowego, gazownictwa, przemysłu rafineryjnego. Autentyczne szyby naftowe z XIX wieku wypełnione ropą naftową. Dom Ignacego Łukasiewicza z bogatą kolekcją eksponatów upamiętniających życie i działalność pioniera przemysłu naftowego.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie jest posiadaczem unikalnej i największej kolekcji lamp naftowych. Jest tam ciekawa ekspozycja dotycząca historii oświetlenia i dziejów polskiego przemysłu naftowego, a także wiele eksponatów związanych z osobą Ignacego Łukasiewicza. Interesującym i godnym polecenia miejscem jest kompleks muzealny położony w Trzcinicy k. Jasła bedący oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Jest to Grodzisko obronne z epoki brązu i wczesnego średniowiecza.

Centrum Dziedzictwa Szkła mieści się w samym centrum krośnienskiego Rynku. Jest to połączenie mini huty szkła z centrum wystawienniczo-kulturalnym. Możemy tam zobaczyc jak działa piec hutniczy, samdzielnie wydmuchać wazon lub inną szklaną formę, spróbować swoich sił przy zdobieniu i grawerowaniu szkła. Na wystawie podziwiać można przepiękne szklane przedmioty.

Iwonicz Zdrój położony na skraju Beskidu Niskiego to jedna z najstarszych polskich miejscowości uzdrowiskowych. Słynie z unikalnego leczniczego mikroklimatu oraz ekologicznie czystego środowiska naturalnego. Z nowoczesną bazą senatoryjną i zabiegową. Jednym z pierwszych, stałych lekarzy pracujących w uzdrowisku był dr Józef Pol, brat poety i podróżnika Wincentego Pola.

Rymanów Zdrój urokliwa miejscowość uzdrowiskowa położona na pograniczu dwóch różniących się krajobrazowo mezoregionów karpackich: Beskidu Niskiego i Pogórza Bukowskiego, w dolinie rzeki Tabor. Jej założycielami byli Anna i Stanisław Potoccy, którzy podczas spaceru po okolicy przypadkowo odkryli bogate w minerały, lecznicze źródło. Specyficzny mikroklimat łączy w sobie cechy klimatu górskiego, a dzięki znacznej zawartosci jodu także cechy klimatu morskiego.

Rezerwat Przyrody Prządki jest doskonałym miejscem dla osób lubiacych spędzać czas na wolnym powietrzu. Atrakcjami rezerwatu jest pięć szlaków turystycznych z przepięknymi widokami.

Zamek Kamieniec w Odrzykoniu to gotycka warownia obronna z XIV wieku. Położona na skalnym wzgórzu na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Jednym z właściceli zamku był Aleksander Fredro. Pierwowzorami bohaterów jego poematu „Zemsta” byli wcześniejsi właściciele zamku. Tu także w 2001 roku kręcone były zdjęcia do „Zemsty” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Bogata hstoria kamienieckiego zamku stała się ispracją dla wielu innych pisarzy i malarzy. Jest to ciekawe miejsce na wycieczkę plenerową połączoną z lekcja historii.